top of page
Search
samsvojobrtnik

Upoznajte naše obrtnike - ovo su njihove priče!

Sam svoj obrtnik je projekt studenata EFZG-a koji je nastao s ciljem pružanja besplatne promocije obrtnicima na društvenim mrežama kroz objavu zanimljivih članaka i intervjua o obrtnicima. Do sada smo uspješno intervjuirali četiri obrta: Gogili design, Obrt Šumska, LULA.hr te Knjigoprint. U nastavku vam donosimo njihov pregled i sažetke njihove priče.


 

Gogili design


Umjetnica i dizajnerica Gordana Brezak pokretačka je snaga iza Gogili design-a, obrta za specijalizirane dizajnerske djelatnosti, koji pruža usluge: grafičkog dizajna, brandinga, ilustracije, izrade reklamnog materijala, grafičkih rješenja za e-book-ove i mnoge druge.



Gordana je još od malih nogu osjećala veliku ljubav prema umjetnosti kao i njezina majka. Svoju strast, inspiraciju i prirodni talent odlučila je pretočiti u izradu kreativnih i unikatnih proizvoda. Sve je počelo 2006. godine kada se Gordana prvi put susrela s programom za grafičku pripremu „Corel PaintShop Pro“. Tu su nastale prve brošure i ilustracije za udrugu u kojoj je volontirala, „Ruka Prijateljstva“. Uloga ove dobrotvorne organizacije bila je psihosocijalna pomoć i podrška djeci i mladima. Nakon toga je završila edukaciju „Znam&Poduzimam“ sufinanciranu EU fondovima i pri tom osvojila nagradu za najbolji poslovni plan. Nedugo nakon toga, Gordana je dobila i poticaj HZZ-a za samozapošljavanje što je označilo početak jedne uspješne priče.


Novopečeni obrt prikladno je nazvan „Gogili“, prema omiljenom nadimku kojeg su Gordani dali bivše kolege. Kao oblik poslovanja odabran je paušali obrt, logična opcija pri ulasku na tržište, uzevši u obzir manjak iskustva i klijentele. Osnivačica tvrdi da su neki od razloga pokretanja obrta veća fleksibilnost u planiranju privatnog vremena i poslova. Obitelj je, kaže, velika podrška, naročito suprug. Društvo, s druge strane, ipak je bilo nešto manje stimulirajuće. Mnogi su joj rekli da bi bilo sigurnije da se vrati na manje riskantne poslove.


Kao jednu od svojih najvećih greški, ističe to što nije imala adekvatno isplaniranu poslovnu strategiju i ciljanu publiku. To se vremenom odrazilo i na manjak vremena za specijalizaciju u digitalnim ilustracijama. Brzo uvidjevši negativne posljedice, Gordana je na vrijeme promijenila taktiku i okrenula se poslovnom planiranju. Izvršila je analizu i segmentaciju tržišta, odredila target skupinu, usavršila potrebne vještine i otkrila što nedostaje tržištu. Od tad je njezin stil prepoznatljiv i cijenjen kao visoko kvalitetan.


Poslove dogovara zahvaljujući usmenoj predaji i pohvalnim recenzijama. Time se gradi pozitivan imidž na društvenim mrežama poput Facebook-a što sa sobom donosi novu potražnju. Ponuda se neprestano širi, a znanje i iskustvo gomilaju. Kapitala za nastavak poslovanja ne fali. Ako sve nastavi ovim tokom u budućnosti se očekuje održavanje online edukacija. Za kraj, naša Gordana poručuje svima kako je potrebno ulagati mnogo truda, razvijati strateško planiranje i biti informiran ako želite uspjeti. Nadopunjuje staru poslovicu sljedećim riječima; „Sreća prati hrabre, ali i pametne!“


 

Obrt Šumska


Obrt Šumska započeo je svoju priču 2019. godine, a stvaratelj i narator priče je Maja Čanđar. Majin odskok u pokretanju poslovanja bila je Start-up akademija i poticaj za samozapošljavanje.


Obrt se bavi aromaterapijom i proizvodima od ekološki uzgojene lavande Budrovke koju uzgaja Majin otac. Posebno su zanimljivi i inovativni heklanci čiji je trbuh ispunjen suhim cvijetom lavande. Heklane igračke rađene su amigurumi tehnikom koja dolazi iz Japana. Trbuh heklanaca ispunjen je suhim cvijetom lavande koja ima eko certifikat. S obzirom da u suhom cvijetu ostane eteričnog ulja u malim količinama, kada se trbuh heklanca stisne, biljka otpušta to ulje. Ako miris ishlapi, može se kapnuti jedna kap eteričnog ulja lavande kako bi se miris vratio.


Javnost je saznala za heklance preko društvenih mreža. Maja ističe kako je usmena preporuka neprocjenjiva, ali moć društvenih mreža je veliki faktor u poslovanju. Upravo su one razlog zbog kojeg su heklanci putovali kupčevim unucima u Kanadu, otputovali su i do Italije, Velike Britanije, Švedske, a putuju i po cijeloj Hrvatskoj, od Slavonije do Dubrovnika. Maja svoju budućnost vidi u aromaterapeutskoj masaži s pogledom na polja lavande.


Kao i svakog obrtnika, usporila ju je situacija s Covidom. Sajmovi su otkazani, pa je tako i direktna prodaja doživjela veliki udarac. Budući da ne postoji prodajni prostor, sajmovi su bili idealna prilika za oglašavanje. Ipak, novonastala situacija naučila ju je fleksibilnosti, strpljenju i mogućnosti brze prilagodbe te, unaprijed spomenutim, čarima društvenih mreža.


Na pitanje o preprekama s kojima se morala suočiti, hrabra obrtnica istaknula je da prepreke s kojima se suočavala nisu vrijedne spomena. Jedina stvar za kojom žali je manjak samopouzdanja na početku poslovanja. Majin savjet je da, ako postoji inovativna ideja koja je poslovno ostvariva, treba sjesti, dobro ju razraditi, sagledati sve prednosti i mane i krenuti uz poticaj. Napominje da je paušalni obrt dobar način poslovanja za početnike koji traže svoje mjesto u svijetu jer, ako dođe do koraka da treba zatvoriti obrt, daleko je lakše nego kod drugih poslovnih oblika.



 

LULA.hr



Lucija Lacković je svestrana, mlada poduzetnica koja je oduvijek voljela marketing. Motivirana ljubavlju prema marketingu pokreće svoj obrt „Lula.hr“ koji je spoj digitalnog marketinga, poduzetništva, ali i dizajna. Volontirala je u jednoj studentskoj udruzi (Ekonomska klinika) u kojoj je shvatila čime se želi baviti u kasnijoj budućnosti te da su kreativnost, marljiv i uporan rad najbitniji za ostvarenje svojih ciljeva. Bilo je potrebno prebroditi brojne strahove kako bi se odlučila na ovaj pothvat te je zato napustila tada trenutni posao i prebacila se u poduzetničke vode. Uz puno strpljenja i upornosti ostvarila je svoje ciljeve. Trenutna faza u „biznisu“ je prikupljanje klijenata te promocija svoga obrta kako bi razni potencijalni klijenti čuli za njezine usluge. Trenutno ju provodi usmenom predajom, a uskoro se planira oglašavati na Facebooku i Instagramu, tj.: „U solidan iznos novčanih sredstava, kreativnost i trud možete brzo doći do svojih potencijalnih kupaca“.


Po njezinom mišljenju, najveći problemi otvaranja vlastitog obrta u RH su spora administracija, nejednaki uvjeti za sve, nesigurnost zbog dvosmislenih tumačenja zakona i brojni drugi problemi koji mogu vaše ideje strpati u smeće.



 

Knjigoprint


„Knjigoprint“ je obrt kojeg je 1983. godine pokrenuo Mladen Radovinović. Riječ je obrtu za knjigoveštvo i fotokopiranje koji se može pohvaliti svojim dugogodišnjim uspješnim radom zahvaljujući dobrom spoju tradicije i novih tehnologija koje je ovaj obrt s godinama postepeno uvodio u svoje poslovanje i tako uspješno odgovorio na nove zahtjeve tržišta. Uz Mladena, u obrtu radi i njegov sin Robert s kojim smo popričali o njihovom obrtu.


Knjigoprint posluje od 1.9.1983. Obrt je nastao praktički doma, tako reći u bivšoj spavaćoj sobi. Njihov početak obilježen je suradnjom s razno raznim tiskarama kojima su bili samo jedni od dobavljača te su u takvim odnosima često bili potlačeni u smislu da im se uvijek određivala cijena. To je trajalo dok se obrt i njegovo poslovanje nisu razvili i unaprijedili te smjestili s u Ilicu 55 gdje su i sada. U procesu selidbe s jedne lokacije na drugu, došli su u kontakt sa značajnim brojem mušterija te se krug kupaca sve više i više širio da bi danas imali bazu od 2000 mušterija koja se svakodnevno povećava.


Danas se mogu pohvaliti sa suradnjom s Vladom RH za koje rade kartice za ministre koje stoje na njihovom stolovima i na kojima su naznačena njihova imena te hrvatski grb koji je izrađen u zlatotisku. Uz navedeno, za njih rade i mape za arhivu. Surađuju i s različitim sudovima za koje vrše uvez Narodnih novina, izrađuju financijske kartice, itd. Kao jedan od zanimljivih projekata ističu rad za Nacionalnu sveučilišnu knjižnicu za koju su radili mape za arhiv u kojima su arhivirana stara izdanja novima poput Jutarnje lista i Večernjeg lista te različiti časopisi. Dizajn mape su samostalno izmislili u suradnji s koordinatoricom iz NSK-a, a kvalitetu arhive prepoznali su i Japanci koji su NSK-a za navedeni projekt dodijelili nagradu za arhiviranje knjižničke građe. Također, bave se uvezom diplomskih radova te surađuju sa brojnim kazalištima poput Gavelle i Histriona.


Robert ističe kako su koronavirus i popratna kriza značajno utjecali na njihovo poslovanje koje je do tada bilo izrazito pozitivno, odnosno u godini ranije ostvarili su rast od čak 25%. Robert spominje kako im je u ovim uvjetima puno značila potpora Vlade za očuvanje radnih mjesta te kredit od HAMAG BICRO-a. Usprkos svemu, hrabro koračaju prema budućnosti imajući u fokus na unaprjeđenju poslovanja kroz korištenje novih tehnologija te na specijalizaciji, a budućim obrtnicima poručuju kako je bitno da imaju dobru ideju, realne ciljeve i očekivanja te da ustraju u onom što rade jer je dobra volja temelj svega.


 

Zahvaljujemo se Gordani, Maji, Luciji i Robertu što su odlučili sudjelovati u projektu i što su podijelili s nama svoje ideja, iskustva i izazove. Također, zahvaljujemo se na i našim partnerima, Obrtničkoj komori Zagreb i Ekonomskoj klinici, što nam pomažu u provedbi ovog projekta kroz objavljivanje sadržaja na svojim web stranicama i društvenim mrežama.


464 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Post: Blog2 Post
bottom of page